29 styczeń 2024

Sejmik przyjął budżet województwa na 2024 r.

zdjęcie: Sejmik przyjął budżet województwa na 2024 r. / pixabay/4819676
Sejmik woj. świętokrzyskiego przyjął w poniedziałek budżet regionu na 2024 r. Było to drugie podejście do uchwały budżetowej po tym, jak w grudniu ub. r. radni nie zgodził się na uchwalenie planu finansowego.
REKLAMA

Ponowne rozpatrzenie uchwały budżetowej było konsekwencją grudniowego głosowania sejmiku, podczas którego, większość radnych opowiedziała się przeciw zaproponowanemu przez zarząd planowi wydatków. Opozycyjna większość zarzucała zarządowi m.in. zbyt duże wydatki na admiracje w urzędzie marszałkowskim.

Marszałek województwa świętokrzyskiego Andrzej Bętkowski poinformował w poniedziałek, że w nowym projekcie wydatki na administrację zmniejszono o 7,2 mln zł. Mniej pieniędzy popłynie także do Regionalnego Centrum Naukowo-Technologicznego w Podzamczu. Wobec pierwotnego planu kwotę okrojono o 1 mln zł.

Zgodnie z sugestiami radnych zwiększono o 1,1 mln zł dotacje dla instytucji kultury w tym m.in. Filharmonii Świętokrzyskiej. Dodatkowo o ponad 15 mln zł więcej przewidziano na realizację inwestycji na drogach wojewódzkich.

Za przyjęciem budżetu głosowało 14 radnych, 15 wstrzymało się od głosu. Radni opozycji podkreślali, że choć plan finansowy wciąż ma wiele mankamentów, to aby nie wstrzymywać inwestycji, nie zagłosują przeciw.

Budżet województwa świętokrzyskiego na 2024 rok zamyka się kwotą 1,531 mld zł, z czego 56 proc. (ok. 860 mln) stanowić mają wydatki inwestycyjne. Deficyt przewidziano na poziomie ok. 210 mln zł. (PAP)

Autor: Wiktor Dziarmaga

wdz/ apiech/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
pogoda Opatów
11.2°C
wschód słońca: 06:27
zachód słońca: 17:07
Koronawirus
świętokrzyskie
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Opatowie