Na Rynku Głównym w Krakowie wigilia dla osób bezdomnych i potrzebujących
Zgromadzonych na Rynku Głównym powitał w niedzielę krakowski restaurator Jan Kościuszko, pomysłodawca i organizator charytatywnego przedsięwzięcia, a także prezydent Krakowa Jacek Majchrowski.
"Święta są takimi dniami, kiedy każdy z nas potrzebuje bliskości, ciepła, nie wszyscy niestety mają taką możliwość. Stąd pan Jan Kościuszko w 1996 roku zorganizował pierwszą tego typu wigilię dla wszystkich" - mówił prezydent Krakowa na Rynku Głównym. "Wtedy to było 5 tys. posiłków, wydawało się, że to wystarczy. Tak się składa, że rok rocznie jest coraz więcej osób potrzebujących" - przypomniał.
Potrawy symbolicznie poświęcił ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski. "Przygotowaliśmy tradycyjny bigos świąteczny, bardzo bogaty i sycący, barszcz, pierogi, krokiety, a dzięki naszym partnerom również paczki, które zostaną rozdane. Tych paczek będzie od kilku do kilkunastu tysięcy" - powiedział dziennikarzom organizator wydarzenia Jan Kościuszko.
Wigilia rozpoczęła się o godz. 11 i potrwa przynajmniej do godz. 16. "Zapraszamy wszystkich, którzy chcą do nas przyjść, którzy chcieliby poczuć trochę świątecznej atmosfery, którzy często nie mają własnych rodzin, są samotni. Tutaj mogą oni chociaż przez chwilę poczuć się ważni, zobaczyć, że ktoś coś dla nich zrobił. Bo równie ważne, jak te namacalne rzeczy, jest dzisiaj dzielenie się dobrym słowem, emocjami, uśmiechem" - zaznaczył Michał Kościuszko.
Syn pomysłodawcy tej akcji wyjaśnił, że od lat w ich domu przygotowywane są dwie wigilie. "Miałem 10 lat, kiedy odbyła się pierwsza wigilia na Rynku, więc jako dziecko obserwowałem i rosłem z tą wigilią, przesiąkałem atmosferą niesienia pomocy osobom, które jej potrzebują" - mówił.
Podczas 27. akcji dla potrzebujących przygotowano ciepłe posiłki, paczki ze słodyczami, na odwiedzających jak w poprzednich latach czekają również medycy, którzy prowadzą darmowe badania i udzielają konsultacji. To inicjatywa, która powstała z myślą o osobach niemających dostępu nie tylko do specjalistycznej opieki medycznej, ale również tej podstawowej.
"Po raz kolejny można skorzystać z podstawowego badania lekarskiego i konsultacji internistycznej, a także konsultacji ze specjalistami – endokrynologii czy kardiologii. Jest także możliwość skorzystania z badania USG jamy brzusznej, tarczycy, z EKG. Dziś też wyjątkowo dodatkowo będzie można wykonać podstawowe badania przesiewowe w kierunku HVC, HPV i kiły" - powiedziała dr Anna Bernacik.
Szpital polowy będzie działał przez cały czas trwania Wigilii. Personal szpitala stanowią lekarze i wolontariusze Centrum Dobroczynności Lekarskiej im. prof. Teresy Adamek-Guzik.
Organizatorem Wigilii dla bezdomnych i potrzebujących jest Grupa Kościuszko, wspierana przez wolontariuszy i firmy.(PAP)
autorka: Julia Kalęba