Odznaczono lekarzy, pielęgniarki, ratowników medycznych, którzy nieśli pomoc na Ukrainie
Odznaczeni zostali lekarze, pielęgniarki, ratownicy medyczni, ratownicy KPP (Kwalifikowanej Pierwszej Pomocy) i wolontariusze z Fundacji Humanosh, Zespołu Pomocy Humanitarno-Medycznej przy KPRM, ze Straży Granicznej i Lotniczego Pogotowia Ratunkowego.
Jak podkreślił szef BBN, odznaczone osoby wykraczają w swojej pracy daleko poza zakres swoich podstawowych obowiązków. "Wykraczają sercem daleko poza to, co jest konieczne w relacjach międzyludzkich, między lekarzem a pacjentem, ratownikiem a ofiarą. Wykraczają także swoim myśleniem dalece ponad to, co konieczne jest do zrobienia, niosąc pomoc w najtrudniejszych warunkach, warunkach wojny, kryzysu" - powiedział Siewiera.
"Wykazaliście się nie tylko odwagą, niezwykłymi umiejętnościami, profesjonalizmem, ale przede wszystkim zdolnością myślenia o tym, co można zrobić więcej, ponad zwykły służbowy obowiązek" - wskazał Siewiera zwracając się do odznaczonych.
Za wybitne zasługi w działalności na rzecz bezpieczeństwa i ochrony obywateli polskich i cudzoziemców podczas działań medyczno-humanitarnych w Ukrainie, za zasługi na rzecz rozwoju medycyny oraz osiągnięcia w pracy naukowej i dydaktycznej Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski odznaczony został prof. Robert Gałązkowski.
Za zasługi w działalności na rzecz bezpieczeństwa i ochrony obywateli polskich i cudzoziemców podczas działań medyczno-humanitarnych w Ukrainie Złoty Krzyż Zasługi otrzymała s. Iwona Frydryszewska, Srebrny Krzyż Zasługi wręczono Jakubowi Bałabanowi i Michałowi Paszkowskiemu, a Brązowy Krzyż Zasługi Adamowi Burakowskiemu, Elizie Horoszko i Markowi Wachnie.
Srebrnym Krzyżem Zasługi, za umacnianie obronności i bezpieczeństwa państwa, odznaczono kpt. Straży Granicznej Jacka Szumełdę.
Wręczono także liczne Medale za Ofiarność i Odwagę.(PAP)
agz/ kmz/ godl/