2 luty 2024

Premiera "Pustych miejsc" na scenie Starej Apteki w Teatrze Wybrzeże

zdjęcie: Premiera
fot. PAP
W piątek na scenie Starej Apteki w Teatrze Wybrzeże w Gdańsku odbędzie się premiera spektaklu "Puste miejsca" w reżyserii Leny Frankiewicz.
REKLAMA

"Współczesna katalońska sztuka autorstwa Claudii Cedó opowiada o wychodzeniu z poczucia bezsensu, a także o zgodzie na stratę, która wypierana może spowodować utknięcie w przeszłości, a oswojona i zintegrowana pozwala na wyjście z pustych miejsc ku życiu we wszystkich jego barwach i przejawach" - przekazała w komunikacie kierowniczka działu komunikacji i edukacji teatru Monika Mioduszewska.

Reżyser spektaklu Lena Frankiewicz, cytowana w komunikacie tłumaczyła, że w procesie pracy nad spektaklem ważne było dla niej to, że podejmowany jest temat "społecznie systematycznie wypierany i przemilczany, a który tak naprawdę dotyka wiele par". "W tym sensie faktycznie wchodzimy do +pustych miejsc+, bo każdy z nas albo doświadczył tego typu straty albo towarzyszył w niej bliskiej osobie, albo zwyczajnie o tym słyszał" - powiedziała.

Bohaterowie "Pustych miejsc", Julia i Paul spodziewają się dziecka. Od samego początku ciąża nie przebiega prawidłowo. W wyniku kolejnych komplikacji Julia zmuszona jest stanąć przed decyzją, która odciska trwały ślad na jej psychice. Bohaterka, wciąż rozpamiętując przeszłość przestaje odczuwać teraźniejszość. Jest jednak ktoś, kto używając narzędzi z pogranicza teatru i terapii podejmie próbę uzdrowienia kobiety.

"Istotnym elementem w procesie żałoby jest to, żeby pozwolić sobie świadomie przejść przez wszystkie jej etapy. I żeby dać sobie czas na ekspresję emocji z nią związanych, niczego sztucznie nie przyspieszać, nie ulegać zewnętrznej presji, że +Czas już, żebyś wziął/wzięła się w garść+, +Ile można rozpaczać?+. Albo wprost przeciwnie" - tłumaczyła Fankiewicz.

Na scenie wystąpią Dorota Androsz, Katarzyna Dałek, Sylwia Góra, Marzena Nieczuja Urbańska, Piotr Biedroń i Krzysztof Matuszewski.

Za scenografię i światła odpowiada Agata Skwarczyńska. Kostiumy zaprojektowała Alicja Kamaj. Stroną muzyczną spektaklu zajął się Miłosz Pękala, choreografią - Anna Steller.

Premiera spektaklu odbędzie się na scenie Stara Apteka w Teatrze Wybrzeże w Gdańsku w piątek o godz. 19. Kolejne spektakle odbędą się 3,4 oraz 13 i 15 lutego.(PAP)

autor: Piotr Mirowicz

pm/ pat/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
pogoda Opatów
11.2°C
wschód słońca: 06:27
zachód słońca: 17:07
Koronawirus
świętokrzyskie
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Opatowie