A Ty, kiedy sprawdzałeś instalacje gazowe w swoim domu?
W minioną sobotę w jednym z domów w Nieskurzowie Starym w gminie Baćkowice doszło do zapalenia się butli z gazem. 82 – letni mężczyzna chcąc przygotować sobie posiłek odkręcił zawór w kuchence gazowej, wskutek czego doszło do zapłonu. W wyniku tego zdarzenia doznał poparzeń twarzy i rąk, a wnętrze budynku zostało zniszczone. Ze wstępnych ustaleń poczynionych w miejscu zdarzenia wynika, że instalacja gazowa w użytkowanym urządzeniu nie działała prawidłowo. To niebezpieczne zdarzenie mogło mieć o wiele bardziej tragiczne skutki. Pożar czy wybuch to nie jedyne konsekwencje wadliwie działających urządzeń, pamiętać należy również o tlenku węgla, którego nie zobaczymy ani nie poczujemy a jego działanie może skutkować nawet śmiercią. Gaz płynny, który można zakupić w butlach jest dość popularnym paliwem użytkowanym szczególnie w domach jednorodzinnych. Dystrybucja gazu napełnianego w autoryzowanych rozlewniach ma być gwarantem bezpiecznego użytkowania tych butli. Jednak to od każdego z indywidualnych użytkowników zależy, czy spełni zasady bezpieczeństwa, jeśli chodzi o urządzenia do których podłączane będą butle z gazem płynnym.
Apelujemy o rozwagę i ostrożność podczas użytkowania tego rodzaju urządzeń oraz podpowiadamy na co należy zwrócić uwagę, aby ustrzec się przed niebezpiecznymi sytuacjami:
- Nie napełniaj butli w miejscach, które robią to nielegalnie – nieautoryzowane rozlewnie, stacje paliw. Kupuj butle wyłącznie z legalnych źródeł.
- Na każdej butli powinna znajdować się informacja dotycząca podmiotu, który butlę napełnił oraz instrukcja obsługi.
- Zawór butli napełnionej w autoryzowanej rozlewni zabezpieczony powinien być formą termokurczliwą.
- Regularnie, przynajmniej raz w roku, sprawdzaj stan technicznych urządzeń, do których podpinasz butlę.
- Zwracaj szczególną uwagę na gumowe przewody – sprawdź czy nie posiadają załamań, pęknięć czy zagnieceń.
- Butla z gazem nie może znajdować w pobliżu innego źródła ciepła a temperatura w pomieszczeniu nie może przekraczać 35 stopni Celsjusza.
- Instalacja butli powinna być przeprowadzona wyłącznie w pozycji pionowej.
- Pomieszczenia w których stosowane są butle z gazem płynnym powinny być regularnie wietrzone.
- Przechowywanie butli pełnych bądź opróżnionych na nieużytkowanych strychach, poddaszach czy piwnicach jest zabronione.
- Nie wolno również używać butli z gazem płynnym w budynkach, które posiadają instalację gazu ziemnego.
Jak zachować się w sytuacji, kiedy stwierdzimy niekontrolowane ulatnianie się gazu?
- Kiedy poczujesz zapach gazu natychmiast wyłącz wszystkie urządzenia elektryczne, nie używaj otwartego ognia, nie pal papierosa.
- Zakręć zawór w butli, a jeśli to nie możliwe odkręć butlę od urządzenia i wynieś ją na zewnątrz.
- Natychmiast otwórz okna, aby możliwe było przewietrzenie pomieszczeń.
- Do pozostawionej na zewnątrz butli wezwij jak najszybciej serwis dostawcy gazu, który jest jej właścicielem, lub osobę, która ma uprawnienia do naprawy urządzeń gazowych.
- Poinformuj osoby znajdujące się w pobliżu o zaistniałym zagrożeniu.
- Jeśli wskutek ulatniania się gazu dojdzie do pożaru bądź wybuchu zawsze informuj o zdarzeniu odpowiedni służby dzwoniąc na numer alarmowy 112.
Ważne jest również sprawdzenie szczelności podczas każdorazowej wymiany butli. Jeśli nie masz pewności, że połączenie butli z kuchenką lub urządzeniem grzewczym jest szczelne, nigdy nie sprawdzaj go płomieniem. Użyj wody z mydłem lub płynem do naczyń. Spryskaj nią miejsca połączenia. Jeśli powstanie na nich piana to znaczy, że butla jest nieszczelna. Na rynku są też specjalne, pianki do sprawdzania szczelności.
Pamiętaj, że butle napełnia się w 85 proc. Zawsze korzystaj z profesjonalnych punktów. Napełnianie butli na stacjach LPG jest nielegalne i bardzo niebezpieczne.
Opr. KCW
Źródło: KPP Opatów