Wypadek na hulajnodze elektrycznej
W poniedziałkowe popołudnie rodzic 15 – latki powiadomił opatowskich stróżów prawa, że dziewczyna w niedzielny wieczór brała udział w wypadku z udziałem hulajnogi elektrycznej. Ze wstępnej relacji osoby zawiadamiającej wynikało, że nastolatka w niedzielę wieczorem po powrocie ze spotkania z kolegą uskarżała się na ból stopy. Opowiedziała rodzicom, że wraz z 14 – letnim znajomym jechała na hulajnodze elektrycznej i w pewnym momencie ten stracił panowanie nad pojazdem z wyniku czego obydwoje przewrócili się. W konsekwencji tego upadku dziewczyna doznała urazu stopy a po wizycie w szpitalu okazało się, że doszło do złamania palca. W wyniku podjętych czynności opatowscy policjanci ustalili nieco inny przebieg całego zajścia. Zgadzali się uczestnicy, użytkowany sprzęt, czas i miejsce. Na podstawie późniejszych zeznań okazało się jednak, że to nie chłopiec kierował hulajnogą a sama poszkodowana. Dziewczyna chcąc uniknąć odpowiedzialności nie powiedziała rodzicom całej prawdy. Sprawę wyjasniają policjanci.
A my przypominamy podstawowe przepisy dotyczące użytkowania hulajnóg elektrycznych:
- Na hulajnodze elektrycznej może jechać tylko jedna osoba.
- Prędkość jazdy na hulajnodze elektrycznej nie może przekraczać 20 km/h.
- Kierujący hulajnogą elektryczną jest obowiązany korzystać z drogi dla rowerów lub pasa ruchu dla rowerów, jeśli są one wyznaczone dla kierunku, w którym się porusza. Jeśli nie są wyznaczone to może korzystać z jezdni, po której ruch pojazdów jest dozwolony z prędkością nie większą niż 30 km/h. Kierujący może wyjątkowo poruszać się chodnikiem lub drogą dla pieszych, gdy chodnik jest usytuowany wzdłuż jezdni, po której ruch pojazdów jest dozwolony z prędkością większą niż 30 km/h i brakuje wydzielonej drogi dla rowerów oraz pasa ruchu dla rowerów - z zachowaniem następujących zasad: jazda z prędkością zbliżoną do prędkości pieszego, zachowanie szczególnej ostrożności, ustępowanie pierwszeństwa pieszemu oraz nieutrudnianie ruchu pieszemu.
- Do kierowania hulajnogą elektryczną przez osoby w wieku od 10 lat do 18 lat wymagane jest posiadanie tych samych uprawnień, co w przypadku kierowania rowerem, czyli karty rowerowej lub prawa jazdy kategorii AM, A1, B1 lub T. Dla osób, które ukończyły 18 lat, dokument taki nie jest wymagany.
- Poruszanie się hulajnogą elektryczną po drodze publicznej przez dziecko do 10 lat jest zabronione w każdej sytuacji, również pod opieką osoby dorosłej. Dzieci w wieku do 10 lat mogą poruszać się hulajnogą elektryczną jedynie w strefie zamieszkania, pod opieką osoby dorosłej.
Opr. KCW
Źródło: KPP Opatów