reklama
kategoria: Polityka
14 październik 2024

VI Doroczny Dialog Polityczny odbędzie się w Koninie

zdjęcie: VI Doroczny Dialog Polityczny odbędzie się w Koninie / v10709341
v10709341
W pierwszej połowie 2025 r. w Koninie (woj. wielkopolskie) odbędzie się VI Doroczny Dialog Polityczny – poinformował na poniedziałkowej konferencji prezes ARR w Koninie Maciej Sytek. Wydarzenie jest częścią działań Komisji Europejskiej związanych ze sprawiedliwą transformacją.
REKLAMA

Prezes Agencji Rozwoju Regionalnego w Koninie ocenił, że jest to „najważniejsze wydarzenie polityczne związane ze sprawiedliwą transformacją”. Spotkanie organizowane jest rokrocznie w innym regionie górniczym Unii Europejskiej. Pierwszy Dialog odbył się w Katowicach. Konin będzie drugim polskim gospodarzem tego wydarzenia. Oficjalne ogłoszenie tej decyzji przez Komisję Europejską ma nastąpić w najbliższych dniach podczas X Konferencji Platformy Sprawiedliwej Transformacji.

„Komisja Europejska zgodziła się, żeby to wydarzenie odbyło się w Koninie, w Wielkopolsce Wschodniej, w uznaniu tych wszystkich zasług związanych z procesem sprawiedliwej transformacji w Wielkopolsce Wschodniej i w związku z tym, że jako jeden z regionów w Europie bardzo dobrze sobie z tym radzimy” – powiedział Sytek.

Jak dodał, organizacja Dorocznego Dialogu Politycznego (DDP) w Koninie jest związana również z objęciem przez Polskę prezydencji w Unii Europejskiej od stycznia 2025 r.

W ramach Dialogu odbywają się spotkania przewodniczących KE, komisarzy europejskich, ministrów państw członkowskich, przedstawicieli regionów górniczych, organizacji pozarządowych i związków zawodowych. W wydarzeniu bierze udział ok. 300 osób. Dokładna data DDP w Koninie nie jest jeszcze znana. Jak przekazał Sytek, będzie to najprawdopodobniej przełom maja i czerwca przyszłego roku.

Sytek ocenił, że najważniejszym wydarzeniem DDP jest tzw. dialog wysokiego szczebla prowadzony przez najważniejszych polityków za zamkniętymi drzwiami. Ponadto, w ramach Dialogu odbywają się otwarte panele, podczas których toczy się dyskusja pomiędzy komisarzami, ministrami i ekspertami dot. różnych tematów związanych z transformacją.

Agenda przyszłorocznego Dialogu nie jest jeszcze znana. Jak przewiduje Sytek, wśród poruszanych tematów mogą znaleźć się zagadnienia związane z: rynkiem pracy, wsparciem dla biznesu, kwestiami klimatycznymi i bezpieczeństwem energetycznym. Po raz pierwszy dyskusja będzie też dotyczyć pierwszych efektów działania Funduszu Sprawiedliwej Transformacji oraz jego przedłużenia.

„Jest to rozpoczęcie dyskusji na temat różnych tematów, które nurtują regiony czy kraje. Te pomysły, które są generowane, dalej są rozwijane” – powiedział Sytek.

DDP organizowany jest w ramach powołanej w 2017 r. przez KE Inicjatywy na rzecz regionów górniczych w procesie transformacji (CRIT). Projekt ma wspierać regiony górnicze, torfowe i łupkowe w osiągnięciu celów UE dot. zmniejszenia emisji CO2 o co najmniej 55 proc. do 2030 r. i osiągnięcia neutralności klimatycznej do 2050 r. Współpraca w ramach CRIT ma także zapewnić pomoc dla społeczności i pracowników tych regionów w procesie transformacji.

Jednym z takich regionów jest Wielkopolska Wschodnia. Samorząd województwa wielkopolskiego wyznaczył rok 2040 jak datę osiągnięcia przez region neutralności klimatycznej. Jego gospodarka przez lata oparta była na wydobyciu i spalaniu węgla. Działająca jeszcze kopalnia jest obecnie w trakcie wygaszania działalności; zakończenie wydobycia węgla zaplanowane zostało na 2025 r., maksymalnie 2026 r.

Wsparciem dla regionu w tym procesie jest unijny Fundusz Sprawiedliwej Transformacji. Całkowity budżet funduszu wynosi 17,5 mld euro, z czego ponad 415 mln euro trafi do Wielkopolski Wschodniej. Za wydatkowanie tych pieniędzy odpowiada ARR w Koninie jako Instytucja Pośrednicząca dla Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego. (PAP)

bsk/ pad/ jpn/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
pogoda Opatów
4.5°C
wschód słońca: 07:07
zachód słońca: 15:36
reklama

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Opatowie

kiedy
2024-12-08 17:00
miejsce
Opatowski Ośrodek Kultury, Opatów,...
wstęp biletowany