8 sierpień 2023

Opatów: perła województwa świętokrzyskiego

zdjęcie: Opatów: perła województwa świętokrzyskiego / Krzysztof Kuba Wawrzosek (Kuba ads)/(CC BY 2.5)/https://creativecommons.org/licenses/by/2.5/
Opatów zachwyca swoim położeniem na wzgórzach o różnorodnej wysokości od 200 do 300 m n.p.m., co gwarantuje zapierające dech w piersiach widoki na przepiękne pasma Jeleniowskie i Iwaniskie Gór Świętokrzyskich. Możesz pospacerować wśród malowniczych pagórków i cieszyć się nieskazitelną naturą, która otacza miasto.

Tego szukamy w Opatowie

Przekonaj się, co kryje się pod najczęściej wyszukiwanymi frazami internautów, takimi jak: Opatów praca, echo dnia Opatów, Opatów, wiadomości Opatów, pogoda Opatów.

Jeśli jesteś osobą, która chce dowiedzieć się czegoś więcej o Opatowie, tutaj możesz przeczytać kilka słów o jego historii.

W początkowym okresie istnienia powstała osada oraz fortyfikowany gród o nazwie "Żmigród", zlokalizowany prawdopodobnie na wzgórzu nad rzeką Łukawą (obecnie Opatówka) w pobliżu dzisiejszego klasztoru Bernardynów. W czasach rozbicia dzielnicowego po podziale państwa przez Bolesława Krzywoustego w 1138 r. Opatów włączono do Dzielnicy Sandomierskiej, stając się własnością książęcą. Wtedy miasto przeżywało okres intensywnego rozwoju gospodarczego i demograficznego. W późnym XII wieku wzniesiono tam kościół kolegiacki. W roku 1237 książę śląski Henryk Brodaty, będący także księciem krakowskim i sandomierskim, przekazał Opatów wraz z okolicznymi wioskami biskupowi lubuskiemu. Podczas najazdów Tatarów na Polskę w 1241 r. Opatów doznał poważnych zniszczeń. W roku 1282 Opatów otrzymał miejski przywilej lokacyjny na prawie magdeburskim. Miasto Opatów w tamtym czasie znajdowało się na ważnym szlaku handlowym, który prowadził od Morza Czarnego przez Wyżynę Podolską do Sandomierza, a stamtąd przez Opatów na północ w kierunku Krakowa. Przez miasto przepływały również szlaki handlowe prowadzące na Ruś i Węgry, co przyczyniało się do bogacenia się miasta, rozwijania rzemiosła oraz warsztatów rękodzielniczych. Po kolejnym najeździe Tatarów w 1502 r. Opatów wraz z okolicznymi wioskami został nabyty przez kanclerza Krzysztofa Szydłowieckiego. Jego rządy przyczyniły się do odnowienia miasta i jego ponownego rozkwitu. Wybudowano mury obronne z czterema bramami: Krakowską, Sandomierską, Lubelską i Warszawską, a także ratusz, wodociągi miejskie i łaźnie. Od XV wieku aż do rozbiorów Rzeczypospolitej Opatów stał się miejscem sejmików wojewódzkich Ziemi Sandomierskiej, co miało istotny wpływ na dalszy jego rozwój. Handel i rzemiosło zaczęły dynamiczniej się rozwijać. W następstwie śmierci kanclerza Szydłowieckiego Opatów przeszedł w ręce rodzin Tarnowskich, a potem Ostrogskich, Radziwiłłów, Lubomirskich i Potockich. W XVII i XVIII wieku miasto ponownie doświadczyło wojen, pożarów i epidemii, które zniszczyły dorobek wielu pokoleń, prowadząc do stopniowego upadku. Po III rozbiorze Polski miasto Opatów znalazło się pod panowaniem zaboru austriackiego. W 1809 r. w wyniku konfliktu pomiędzy Księstwem Warszawskim a Austrią Opatów stał się częścią Księstwa Warszawskiego. Jednak po klęsce wojsk Napoleona i postanowieniach Kongresu Wiedeńskiego (1814-1815) miasto zostało przyłączone do nowo powstałego Królestwa Polskiego, będącego częścią imperium rosyjskiego. Podczas powstania listopadowego mieszkańcy Opatowa i okolicznych wiosek aktywnie włączyli się w walkę. Z okresu powstania styczniowego pochodzi jeden z ważniejszych epizodów na terenie Ziemi Opatowskiej – bitwa, która miała miejsce 21 lutego 1864 r. Powstańcy z Dywizji Krakowskiej, pod wodzą majora Ludwika "Topora" Zwierzdowskiego, zostali pokonani w tej bitwie. Ranny dowódca został wzięty do niewoli i stracony dwa dni później na rynku w Opatowie. Ludwik Zwierzdowski "Topór" stał się od tego czasu szanowanym bohaterem na terenie ziemi opatowskiej. Po zakończeniu powstania miasto zaczęło powoli tracić na znaczeniu, a przyczynił się do tego rozwój prężnego ośrodka przemysłowego w Ostrowcu Świętokrzyskim, który w okresie międzywojennym stał się częścią Centralnego Okręgu Przemysłowego. W okresie międzywojennym, po odzyskaniu niepodległości przez Polskę Opatów stał się częścią odrodzonego państwa i został włączony do województwa kieleckiego, stając się siedzibą władz powiatowych. Liczba mieszkańców miasta wynosiła 8827 w 1921 r. i 9512 w 1931 r. według spisów ludności. W czasie II wojny światowej obszar Opatowa był wielokrotnie pacyfikowany przez nazistów, a około połowy jego ludności, czyli około 5 tysięcy osób, zostało zamordowanych. Rejon Gór Świętokrzyskich, do którego należał Opatów, był także miejscem działania ruchu partyzanckiego. Współcześnie Opatów pełni funkcję ośrodka administracyjno-gospodarczego, z przewagą produkcji rolniczej, usług i drobnego przemysłu. Po wprowadzeniu reformy administracyjnej w 1999 r. miasto ponownie stało się siedzibą władz powiatowych. Najcenniejszym zabytkiem miasta jest XII-wieczna Kolegiata pod wezwaniem św. Marcina, uznawana za jedno z najcenniejszych dzieł architektury romańskiej w Polsce.

Zaprzyjaźnij się z Twoim Miastem, aby być na bieżąco z:

2024-06-30 19:00
Opatowski Ośrodek Kultury, Opatów,...